Does Eating Healty Have to Cost a Lot of Money?

Cost-Effective Ways For Eating Healthy

There is much debate surrounding whether eating healthy has to cost a lot of money. At a first glance, it seems that healthier foods cost more. If you’re committed to eating healthy, you can’t just buy a pack of hot dogs for less than $2 and eat them for lunch. That doesn’t, however, mean that eating healthy has to break the bank. Below you’ll learn more about saving money on healthy foods and whether or not it really it really does cost a lot of money to eat healthy.

Healthy AND Cost Effective

Rice is one food that is good for you but doesn’t cost a lot of money. The cheapest way to purchase rice is to buy it in bulk. You can get a 10-pound bag of rice for under $10, and it will last you a very long time. You can incorporate rice into quick lunches and use it in stir-fry dishes that can serve as dinner entrees. Potatoes are another really healthy food option because they are loaded with potassium, but they are pretty inexpensive.

The Road Less Traveled (and Less Expensive)

If you do buy prepackaged “healthy” foods, you are going to pay a premium. Try making your own foods from scratch to save money. The frozen vegetarian “meatloaf” at the natural foods store is going to be expensive. Any type of prepared food from the deli at your natural foods store is also going to be quite costly, but I believe prepackaged and prepared foods are what people are referring to when they insist healthy eating costs a lot. If you can avoid convenience foods, you will be able to save money. Eating healthy doesn’t have to cost a lot of money.

When To Splurge

There are some food categories that are going to be hard to cut corners on. If you want to buy wild caught salmon due to concerns about mercury contamination, you are going to pay a lot for it. It’s difficult to save on those types of items. If you buy wild caught salmon at the seafood store, you will save some money compared to the prices at your natural foods store, but it will still be more expensive compared to farm raised seafood. Frozen seafood is another good option that doesn’t cost a lot of money compared to fresh.